Palenie fajki krok po kroku: napełnianie, rozpalanie, opalanie

Człowiek, który rezygnuje z fajki, tylko dlatego, że nie udało mu się poprawnie jej napełnić i rozpalić, albo dlatego, że od samego początku wybrał złą fajkę, odmawia sobie ogromną przyjemność i staje się niewolnikiem papierosów. Być może po przeczytaniu tego artykułu, mimo wszystko zdecydujesz się zapalić fajkę i pójdziesz do dobrego sklepu, gdzie pomogą Ci kupić odpowiednią fajkę na www.elenpipe-sw.com.

Po opanowaniu kilku wypróbowanych i właściwych zasad palenia, można osiągnąć to, że palenie zacznie sprawiać przyjemność. Niektórym wydaje się, że tytoń można nabić byle jak, że to nie ma znaczenia i że z fajką można obchodzić się tak samo niedbale, jak i z papierosem. Taki sposób myślenia jest przyczyną wszystkich kłopotów początkującego fajczarza. Fajka zawsze odpowiada na chamstwo właściciela: słabo się pali, gaśnie, przegrzewa się, może nawet spalić się.  

1. NAPEŁNIANIE FAJKI

Najważniejsze - nakładać tytoń etapowo. Na początku wystarczy umieścić na dnie komina szczyptę tytoniu, który będzie dolną częścią ubijania. Zanim przejdziesz dalej, sprawdź palcem, nie naciskając czy tytoń leży równomiernie. Kolejne szczypty należy układać lekko dociskając je palcem, stopniowo zwiększając gęstość ubijania, i tak do samej góry. Jednocześnie, kładąc kolejną porcję, pociągnąć powietrze przez ustnik, sprawdzając w ten sposób czy jest dobry przepływ powietrza. Kiedy główka jest pełena po brzegi, trzeba ostatni raz nacisnąć tytoń kciukiem. Działanie to zapobiega ewentualnym nierównościom na powierzchni tytoniu. Do odpalenia bardzo ważne jest, aby powierzchnia tytoniu była idealnie płaska. Jeszcze raz sprawdzamy, czy w fajce łatwo przechodzi powietrze. Jeśli powietrze przechodzi zbyt swobodnie, trzeba jeszcze raz nacisnąć tytoń kciukiem i jeszcze trochę go dołożyć. Jeśli powietrze bardzo ciężko przepływa, należy wysypać tytoń i rozpocząć procedurę od nowa. Ale uwaga! Możliwe jest, że przyczyna tkwi w zatkanym kanale dymowym. W takim przypadku wyjmij ustnik i przeczyść go wyciorem.

Niedoświadczony palacz może odczuwać niechęć do swojej fajki po kilku paleniach, ale jest to całkowicie jego wina. Fajka, poprawnie i szczelnie nabita, pali się lepiej, niż napełniona byle jak. Zawsze warto postępować zgodnie z opisaną powyżej techniką nabijania. Należy jeszcze pamiętać, że łatwiej jest wypełnić fajkę grubo posiekanym tytoniem, wtedy jest tez mniejsze prawdopodobieństwo, że tytoń wpadnie do kanału dymowego fajki. Suchy tytoń należy napełniać bardziej gęsto, ponieważ jest sypki.  

E. Теrletska: "Najlepiej jest umieścić w opakowaniu tytoniu dwa cienkie plastry jabłka. W ten sposób można zwilżyć każdy, nawet bardzo zaschnięty, tytoń. Kawałki jabłka w opakowaniu w niczym nie przeszkadzają, a ty zawsze będziesz miał wilgotny w naturalny sposób tytoń o przyjemnym zapachu".
Fajka jest napełniona. Teraz trzeba ją odpalić, a to nielada wyzwanie.

2. ROZPALANIE FAJKI.

Od czego rozpalamy? - od zapałek lub zapalniczki - wasza wybór. Ważne jest, aby zapalniczka była gazowa, z bocznym płomieniem. Benzynowa nie nadaje się ponieważ nadaje tytoniowi nieprzyjemny zapach i smak. Rozpalanie nie znosi pośpiechu i zgiełku. Od tego, jak to zrobisz, zależy jakość, smak i długość palenia. Jeżeli tytoń w fajce nie chce się rozpalić należy wyrównać jego powierzchnię i jeszcze raz go podpalić na całej powierzchni. Ważne jest równomierne rozpalenie całej powierzchni, ponieważ zrobienie tego nierównomiernie powoduje, że fajka pali się z jednego boku, gaśnie, a nagar tworzy się nierówno! Nie rozpalaj fajki w biegu, nie rób tego w pośpiechu. Skup się, to jest bardzo ważne! Jeśli palenie fajki nie będzie procesem przemyślanym , swego rodzaju rytuałem, to należy chociaż pamiętać, że fajka nie jest papierosem i nie wolno jej palić za szybko i niedbale.

Z każdym kolejnym paleniem fajka zyskuje swój niepowtarzalny smak i zapach. Pamiętaj: fajka nie toleruje przemocy, ona żyje swoim życiem i chyba słuszna jest uwaga francuskiego poety Bodlera: "Wkrótce Można zauważyć dziwną cechę, że raczej rura pali, niż ją". Palenie fajki wymaga wytrwałości i stopniowo, w miarę rozwoju, przeradza się w przyjemność. Podczas palenia rurki często ma się do czynienia z dwoma skrajnościami: albo się przegrzewa, albo gaśnie. Jeśli fajka zgasła na początku lub w połowie palenia, nie bój się odpalić ją ponownie. Nie opłaca się tego robić tylko pod koniec palenia, ponieważ można uszkodzić powstały nagar.

Z czasem zdobędziesz doświadczenie i nauczysz się, jak rozpoznawać z popiołu, czy fajka była palona. U dobrego palacza resztek tytoniu nie będzie, a w fajce zostanie garstka szarego popiołu. Zawsze najlepiej wypełnić fajkę tytoniem tyle, ile Masz zamiar wypalić. Od razu uprzedzam, że jedna fajka ci nie wystarczy. Podczas palenia nagar i ścianki główki pochłaniają wilgoć, utworzoną w procesie kondensacji, dlatego po skończeniu palenia fajka powinna schnąć co najmniej 12 godzin. To ile fajek potrzebujesz zależy od tego, jak często palisz w ciągu dnia.   I ostatnia ważna kwestia, którą chcę poruszyć w tym artykule - opalanie.

3. OPALANIE FAJKI
Istnieje opinia, że przed opaleniem fajki dobrze jest potraktować ją alkoholem (rum, brandy, koniak), ale wydaje mi się, że alkohol jest wrogiem wrzośca. Inną metodą jest miód: nie popsuje drewna i znacznie złagodzi pierwsze palenie. Początkujący palacze wykazują czasami dużą pomysłowość starając się przyspieszyć proces opalania fajki - traktuja swoje fajki otwartym ogniem.

Oświadczam: metoda szybkiego opalania nie istnieje! A fajki, ofiary tak barbarzyńskiego traktowania, rzadko przeżywają! Fajkę napełniamy tytoniem etapowo. Proces ten jest pracochłonny i wymaga cierpliwości, ale to właśnie on daje równomierny nagar. Wielu palaczy woli inny sposób opalania: fajki napełnione w całości i rozpalone do dna – tą metodę polecam jedynie do małych fajek z płytką główką. Życzę miłego palenia!

E. Terletska – prezes firmy Elenpipe®   Zapraszamy do sklepu internetowego  www.elenpipe-sw.com
Zapalniczki, papierośnice, humidory, fajki drewniane, szachy,
kolekcja z kryształami Swarovskiego: lusterka, pilniki, zpalniczki, cygarniaczki  


Kontakt:

Elenpipe Sp. z o.o.

ul.Chodkiewicza 35A, 37-700 Przemyśl (Polska) 

Tel.: +48 16 675 02 07 

E-Mail: elenpipe.pl@gmail.com 

Skype: elenpipe.pl lub elenpipe.salepl 

Sklep on-line (hurt i detal): elenpipe-sw.com

Facebook